وبلاگ نیرو

آخرین اخبار

کشاورزی مکانیزه در نمایشگاه بین المللی کشاورزی مشهد

۱۳۹۷-۱۱-۱۵

کشاورزی مکانیزه در نمایشگاه کشاورزی مشهد بهمن ۹۷

کشاورزی مکانیزه

 کشاورزی مکانیزه – pH خاک

کشاورزی مکانیزه – بسیاری از بازدید کنندگان غرفه ما در مواجهه با سامانه هوشمند الکترو پارت این سوال را مطرح می کردند که pH خاک در سامانه ما چطور سنجیده می شود؟

در این­جا لازم می­دانم توضیحاتی در مورد لزوم سنجش pHخاکدر واحدهای تولیدی بدهم و بررسی کنم که آیا لازم است سامانه­ای دائم و به صورت برخط این پارامتر را سنجش کند؟ آیا از نظر اقتصادی این کار به صرفه است؟ یا اندازه­گیری های محدود به صورت دستی برای یک واحد تولیدی کفایت می­کند؟

 

 

 

 

 

کشاورزی مکانیزه – اهمیت pH خاک برای مدیر واحد تولیدی در کجا ظاهر می­شود؟

شما یک خاک کشاورزی را بدون مواد غذایی در نظر بگیرید. اگر بخواهیم مثالی واضح برای درک شرایط حاکم برای این خاک بیاوریم باید یک برج مسکونی را مثال بزنیم که تمامی واحدهای آن خالی از سکنه هستند. در خاک های مختلف تعداد این واحدها متفاوت است. هرآنچه ما به خاک می­دهیم اعم از کود، سم، آفت­کش، آب شور، فاضلاب مانند آن است که این واحدهای خالی را به افراد واگذار می­کنیم (در اینجا ذرات کود، سم، و موارد ذکر شده در حکم افراد هستند).

هنگامی که در خاک گیاهی کشت می­شود، این گیاه نیازهای تغذیه­ای خود را در وهله اول از داخل این واحدها تأمین می­کند. اگر بحث سموم و افت­کش­ها و آلاینده­ها را کنار بگذاریم، بعضی از کودهای غذایی به سختی در این واحدها چسبیده و گیاه نمی­تواند از آنها استفاده کند؛ در اینجا بحث pH اهمیت پیدا می­کند. در واقع pH غلظت هیدروژن در خاک است. اینکه pH اسیدی بهتر است یا قلیایی بسته به نوع خاک و نوع کود مورد نظر ما دارد. در بعضی از مواقع خاک ذاتا خاصیت قلیایی دارد، در این حالت اگر pH خاک را به سمت اسیدی هدایت کنیم احتمال اینکه هیدروژن در واحدهای مورد بحث قرارگیرد و ماده­غذایی مورد نظر ما که به این واحدها چسبیده بود را آزاد کرده و در اختیار گیاه قرار دهد را بالا می­برد؛ عکس این موضوع در خاک­های اسیدی هم صحیح است.

کشاورزی مکانیزه

کشاورزی مکانیزه – تغییر در pH خاک

روش­های تغییر pH خاک زیاد هستند، اما آنچه که برای کشاورز به تکرار پیش می­آید، تغییر این پارامتر در اثر کوددهی است. پس می­بایست در انتخاب نوع کود مزرعه بسیار دقت کرد.

کشاورزی مکانیزه – پس سنجش pHخاک از آن نظر اهمیت دارد که میزان در دسترس بودن مواد غذایی برای گیاه را مشخص می­کند.

از آنجا که خاک یک مزرعه ثابت است و معمولا کشاورزان از کودهای مشخصی برای مزرعه خود استفاده می­کنند پایش pH خاک به صورت محدود برای مدیریت مزرعه کفایت می­کند و بررسی این پارامتر به صورت دائمی توسط یک سامانه هوشمند و برخط از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، علاوه بر اینکه اندازه­گیری pH خاک به صورت قرار دادن پروب شیشه­ای در گل اشباع انجام می­گیرد و اگر در جایی نیاز به اتصال این پارامتر به سامانه هوشمند باشد باید این­کار به دقت انجام گیرد تا داده­های درست به سامانه تحویل داده شود.

نویسنده: